Steam Remote Play’in Dövüş Oyunlarına Faydası Var Mı?

Bildiğiniz gibi Steam yeni bir özellik olarak Steam Remote Play özelliğini duyurdu. Steam Remote Play kısaca nedir; resmi olarak şöyle açıklanıyor:

 

Hal böyle olunca FGC’deki oyuncuların da aklına “bir arkadaşım dövüş oyunu alsa, biz de onun oyununa oyuna sahip olmasak da dahil olabilir, Versus olarak kapışabilir miyiz?” sorusu geliyor. Bunun cevabını vermek için öncelikle SRP’in iki ana prensibini akılda tutmak lazım.

  1. Online oynanacak Versus veya co-op oyunlarda öncelikli olarak iki PC de aynı NETWORK’e bağlanması gerek.
  2. Oyuna sahip olan hesap bilgilerini karşı tarafa vermeniz gerek ve karşı taraf da bu bilgilerle login olmalı.

Yani aynı çatı altında değilseniz, SRP’yi zaten kullanamıyorsunuz. Burada devreye “sanal network üzerinden bağlansak?” ihtimali akıllara gelse de inanılmaz ping’lere ulaşılacağı için bir oynanış mümkün değil. İkincisi, aynı çatı altında olsanız bile hesap bilgilerinizi yakın çevreniz dahi olsa paylaşmak ister misiniz? Ve her şeyi yapsanız dahi, oyunun bu özelliği destekliyor olması gerek.

Bize göre SRP özelliği büyük iş yerleri, öğrenci yurtları vb yerlerde kanka seviyesinde arkadaşlarınız için ufak bir mola verme seçeneği olsa da, dövüş oyunları açısından pek bir esprisi yok.

Steam Remote Play’in diğer özellikleri için su sayfaya bakabilirsiniz.