FGC’de Taciz Skandalları Yasak Getirdi

EVO2019 sonrası pek çok oyunun yeni içeriklerinin müjdelerini taşırken, bazı taciz vakalarını da ortaya çıkardı.

Bunların belki de en ciddisi bir kadın pro SFV oyuncusu Leah “Gllty” Hayes hakkındaydı. Yine kadın pro DBFZ oyuncusu olan Dawn “Yohosie” Hosie, geçmişte gllty’ni kendisini cinsel tacizde bulunduğunu itiraf edince olanlar oldu. Gllty ise twitter’dan bu iddiaları kabul etti ve sorumluluğu üzerine alarak FGC’den çıktığını söyledi. Çok geçmedi ki Capcom da resmi açıklama yaparak tüm resmi Capcom turnuvalarında gllty’yi süresiz olarak yasakladığını duyurdu. Amerika’daki diğer bağımsız organizasyonlar da gllty’yi turnuvalarından yasakladı.

İddialar sadece gltty ile sınırlı değildi. Super Smash Bros. Ultimate Davon “Promaelia” Crawley de alkolün etkisiyle istenmeyen durumlara neden olduğunu kabul etti ve alkolden arınma programlarına hızla başlayacağını söyleyip özür diledi.

Bir diğer skandal FGC’nin tontiş ismi Ari “fLoE” Weintraub içindi. FGC’den Musakui Tenshi’nin iddialarına göre fLoE kendisini “avuçlamıştı”. Floe ise iddiaları ret ediyor ve durumu avukatlarına bildirmiş durumda. Masum olduğunu, yakında resmi bir açıklama yapacağını söylüyor.

Bir espor foto-muhabiri olan Chris Bahn da benzer şekillerde pek çok kadın FGC oyuncusunu taciz ettiği yakın bir arkadaşınca iddia edilmiş durumda. Chris Bahn şimdiden Amerika’nın önemli FGC turnuvalarına girişi yasaklandı ve ürettiği içerikler platformlardan kaldırıldı.

Geçen sene Infiltration’ın eşini dövdüğü ve tehdit ettiği iddialarıyla FGC’de ufak bir çalkantı başlamış, zamanla durulmuştu ama şimdi taciz skandalları FGC’nin bir diğer görülmeyen yüzü olarak ortada. Organizasyonların ve topluluğun bu tip iddiaları ciddiye alıp değerlendirmesi ve hızla sonuca ulaşması, taktir edilesi.