TGS Super Premier Kazanan Momochi Neredeyse Hiç Para Kazanamadı!

Tokyo Game Show’da düzenlenen Super Premier Capcom Pro Tour etkinliğinin kazananı bildiğiniz gibi eski kurt Momochi oldu. CPT finallerine puan toplayıp gidebilmek için önemli bir etkinlikti, Momochi de hakkı olan puanı kazandı ama neredeyse hiç para ödülü kazanamadı!

1.’lik ödülü dolar bazında 46.000$ iken Momochi sadece 558$ cebine koyabildi! Bu konu hakkında FGC’ye bilgi veren Momochi, bundan dolayı şikayet etmiyor çünkü sonuç önceden belliydi ama eski bir konuyu da tekrar gündeme getiriyor. O konu da FGC’nin Japonya’daki lisans kurumu JeSU‘nun (Japan Esport Union) Japonya sınırları içerisinde -genel kanun olan- çocukları kumar ve bahisten korumak çerçevesi kapsamında; turnuvalara girişlerden ücret alınamıyor ve eğer JeSU’dan lisansınız yoksa ödül olarak 900 dolar üstü ödül verilemiyor. Ödüller bu nedenle genelde fiziksel şeyler oluyor Japonya’da. Bu lisansı almak çok zor değil ama pek çok sorumluluk altına imza atılması gerekiyor, pek çok tartışmalı kavramların kabul edilmiş sayılması gerekiyor ve Momochi bu lisans kanunlarına katılmadığı için 2017’den beri bu çatı altına girmeyi ret ediyor. JeSU’dan lisans almayan FGC oyuncularına “pro gamer” gözüyle bakılmıyor, ödüllerden faydalandırılmıyor hatta bu nedenle Momochi ve sevenleri Shinobism adında bir “lisanssız pro-gamerlar” topluluğu kuruyor. Elbette JeSU’ya her pro Japon oyuncu karşı değil. Örneğin Nemo.

Bu sistem, yani “lisansımı almazsan yine de rekabet edebilirsin ama ödülden faydalanamazsın“, spor camiasında eskiden beri bulunuyor ama lisans veren kurumlar genelde oyuncuların hakkını koruyan, gözetleyen protokollerden oluşuyor. JeSU’nun tarzının bu olmadığı savunuluyor ve 2 seneden fazla da eleştiriliyor. Batı FGC’de böyle bir durum yokken ve FGC gelişiyorken, bu işin memleketi Japonya’da işler esporcu tarafında o kadar da güzel gitmiyor gibi.