Rehber: Her Street Fighter V Oyuncusunun Bilmesi Gereken Yeni Defansif Seçenek!

Street Fighter V ‘in yeni sezonuyla birlikte oki’ler daha da önem kazandı. Pek çok SFV oyuncusu eldeki seçeneklerin iyice tahmin oyununa -kağıt-taş-makasa- döndüğünden şikayet etse de aslında oyunda en çok kullanılan oki seçeneklerini yenen bir tech daha olduğu belli oldu ve bu şikayetleri dindirecek gibi. Aslında bu tech oyunda uzun bir zamandır var bazı pro oyuncuların bunu kendine sakladığı biliniyor. Lakin Kawano adlı Japon oyuncu bu tech’i casual oyunculara da anlatıp güzel bir FGC hizmeti gerçekleştirdi.

Tech’in adı: Delay Fast Tech!
Aslında tech’in ne işe yaradığı adında gizli; bildiğimiz delay tech’in biraz daha hızlısı sizi pek çok dertten kurtarabiliyor.

Aşağıdaki videoda da detaylı olarak izleyebileceğiniz gibi bu tech şu işe yarıyor. Normalde delay tech; shimmy’ye, neutral jump’a ve delay attack’e yeniliyor. Bu nedenle oyuncular “take the throw” yani bırak korun diyerek, peş peşe kapma yiyebiliyor. Delay tech’in de nasıl yapıldığını hatırlatmak gerekirse; wake up’ta 8-10. frame’ler arasında kapma input’u girildiğinde wake up’ınızda sizi normal kampa ile yakalamak isteyene fırsat vermiyorsunuz ama pek çok riske de giriyorsunuz.

Delay Fast Tech’te ise wake up’ta 8-10. frame’ler arası değil, 4-6. frame’ler arası throw tech çıkarmanız gerekiyor. Videoda da görebileceğiniz gibi delay tech’teki 3 seçenek böylece savuşturulmuş oluyor.

Elbette %100 kusursuz bir defansif seçenek değil Delay Fast Tech. Karşı taraf “Fast Delay Attack” yani wake up’ınıza 3-4. frame’lik oki saldırıları yaparsa bozuluyor -ki bu da aslında defanstaki oyuncunun işine gelebilecek kapılar açıyor. Çünkü wake up 3. frame veya reversal saldırılarınıza açık hale geliyor rakip. Veya sadece korunsanız bile rakibiniz bu oki şansını yitirmiş oluyor. Elbette rakibiniz bu “Delay Fast Tech”i bilmiyorsa, tüm shimmy tuzaklarına kendisi düşecek ve sizi oki sırasında biraz daha rahat bırakacaktır.