Street Fighter V Netcode Sorunu Tespit Aşamasında

İlk günden beri Street Fighter V’in netcode‘u eleştiri konusu. Eğer Japonya, Güney Kore, Amerika’nın bazı bölgelerinde yaşamıyorsanız; SFV kendisinden sonra gelen dövüş oyunları arasında (halen) en kötü netcode’a sahip dövüş oyunu desek yanlış olmaz.

Capcom ekibi netcode fix adına bazı güncellemeler zamanla yayınlansa da, özellikle bu son güncelleme sonrası artık netcode’un daha da kötü olduğu konusunda FGC hemfikir. Sorunun tespiti ise zor. Bazen uzak mesafelerde sorun yaşanmıyorken bazen kendi sokağınızdaki biriyle bile oynarken sorun gözüküyor. Bu nedenle Capcom sorunun adını bir türlü koyamamıştı.

Sorumlu yapımcı Y.Ono’ya da bu şikayete twitter üzerinden cevap veriyor. Geliştirici ekip ile bu sorunu tespit edeceklerini, araştıracaklarını ve gelecekte performansı arttıracaklarını söylüyor. Ve bunun eğlence karşısında bir engel olduğu için de oyunculardan özür diliyor.

Elbette Ono’nun özür dilemesi güzel, ama bu sorunun uzun bir süredir var olduğunu ve sanki daha yeni haberleri olmuş gibi davranmaları da biraz ilginç. Oyun Japonya’da tertemiz oynanıyor olabilir ama özellikle Avrupa ve yakın çevresinde oldukça kötü bir online performans sergilerken “gelecekte düzeltiriz” şeklinde “yavaş” adımları anlamak da güç. SFV’in ilk açık test sürecinden günümüze 4 yıl 11 gün geçtiğini hatırlatmak gerek.